Menu

Za nami 3 tygodnie innej rzeczywistości.

Z jednej strony życie zwolniło: nie muszę wstać o 6 rano, nie stoję w korkach, nie przyjeżdżam nocą do domu po trasie 500 km. Z drugiej strony pojawił się nieznany dotąd silny lęk przed tym co niejasne, nieznane i nieprzewidywalne. Szczególnie trudne jest to dla Liderów, gdyż często nie mają z kim się podzielić swoimi obawami, więc trzymają je  usidlone w swoich głowach, co zatruwa ich życie. Stad wziął się pomysł interwencji kryzysowej w biznesie, skierowany głównie do Liderów.

Miałam kilka sesji i widzę jak jest to ważne, potrzebne. Chcę Wam pokazać ten mechanizm.

Zaczynamy od opisania tego, co się dzieje. Często jest to pierwszy raz, gdy Lider mówi o tym, czego doświadcza, pierwszy raz opisuje swoją rzeczywistość. A to powoduje, że zaczyna widzieć ją inaczej, trochę z boku, z innej perspektywy. Pojawia się refleksja: to nie koniec świata, tu są elementy pozytywne, których do tej pory nie widziałam/widziałem.

Skupiamy się na działaniach, potrzebach i uczuciach Lidera. Często mówi o lęku wynikającym z niepewności. Zastanawiamy się wspólnie na co ma wpływ w tej sytuacji i na tym się skupiamy. Co ja mogę zrobić? Co mogą zrobić moi ludzie? W ten sposób płynnie przechodzimy do dyskusji o zakresie pracy w obecnej sytuacji. Są wśród nas osoby, które pracują, większość zdalnie, ale niektórzy jeżdżą nadal do firmy, która wciąż produkuje. Ich obawy nie są identyczne z lękami osób siedzących w domu, zawieszających działalność, zamykających biznes. Dlatego tak ważne jest pytanie i słuchanie, bo kryzys każdego z nas jest trochę inny, nasze sytuacje są indywidualne a nasza siła psychiczna różna. Rozmowa zmierza do skupienia się na ważnych i istotnych elementach pracy, które można i trzeba realizować tu i teraz, ale nie tracąc sprzed oczu szerszej perspektywy. Budujemy konkretny plan co ma być zrobione i kiedy, skupiamy się na działaniu, które pomoże Liderowi, pracownikom i biznesowi. To daje poczucie powrotu do normalności, nadania tym dziwnym czasom znamion standardu, który znamy. W nim czujemy się lepiej, powraca spokój i klarowność myślenia😊 To działa, nie jest to magia tylko siła naszej psychiki, pozytywnego myślenia i profesjonalnego wsparcia!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.